logotype
img1
img2
img2

REJESTRACJA

*
*
*
*
*
Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
"Współpraca Polsko-Białoruska w zakresie budowania nowych produktów turystycznych z terenów przygranicza„

 

W 2007 roku zrealizowaliśmy projekt

„Współpraca Polsko-Białoruska w zakresie budowania nowych produktów turystycznych z terenów przygranicza”

przy współpracy ze Specjalistyczną Szkołą Rezerw Olimpijskich Nr 5 w Grodnie oraz z EUROREGIONEM „NIEMEN” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Sąsiedztwa INTERREG IIIA/TACIS CBC Polska-Białoruś-Ukraina.

 

Sejneńszczyzna – przygranicze Polsko – Białoruskie jest terenem doskonale sprawdzającym się jako miejsce

  • wypoczynku dla osób, które uciekają od głośnych, przeludnionych, niebezpiecznych centrów popularnej turystyki,
  • uprawiania turystyki przyrodniczej – „bezkrwawe łowy”,
  • uprawiania turystyki aktywnej w formie kapitalnych spływów kajakowych po Czarnej Hańczy i Kanale Augustowskim, pobytowej, poznawczej,
  • uprawiania turystyki kulturalnej – udział w ważnych międzynarodowych wydarzeniach kulturalnych, szlak pamięci Emilii Plater, Zamenhofa, historia i wspomnienia sentymentalne zawarte w nieodległym Grodnie, granicznych Kaletach
  • uprawiania turystyki pielgrzymkowej – Sanktuarium Matki Bożej Sejneńskiej („Madonna Szafkowa” w Bazylice NNMP w Sejnach), Sanktuarium w Studzienicznej
  • wielokulturowości i wieloreligijności – kultura i sztuka Litwinów w Puńsku, staroobrzędowców w Gabowych Grądach i Wodziłkach, kultura i sztuka pogranicza w tym kultura żydów, którą można poznać w Sejneńskiej Białej Synagodze,

 

Wszystkie te elementy tworzą ofertę tym turystom, którzy poszukują rodzinnego wypoczynku w ciszy spokoju, bezpieczeństwie - wypoczynku aktywnego pod względem fizycznym, intelektualnym i poznawczym.

 

Zlokalizowane w Sejnach, Kuklach i Białymstoku Centra Informacji o Turystyce w Białorusi, zaprojektowane i wykonane oryginalne żaglowe łodzie okrągłe, oraz Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego to nowe, wzbogacające już istniejące elementy budowanego na Pograniczu Polsko – Białoruskim produktu turystycznego „Turystyczne wschodnie przygranicze Polski”.


POLSKO – BIAŁORUSKIE CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

  • Punkt w Sejnach:

Ośrodek Kultury w Sejnach

Ul.1 Maja 17

16-500 Sejny

tel. 087 516 22 00

  • Punkt w Kuklach

Ośrodek Wypoczynkowy „Kukle” n. jeziorem Pomorze

Kukle

16-506 Giby

Tel.087 516 50 58, fax 087 516 52 93

  • Punkt w Białymstoku:

Biuro Turystyki BIAL-TUR

Ul.Krakowska 17

15-875 Białystok

tel. 085 742 43 51, fax 085 745 55 99

 

W ramach realizacji projektu wykonano oryginalne modele okrągłych łodzi żaglowych w zależności od ich przeznaczenia a więc: okrągłe łodzie żaglowe przystosowane do uprawiania żeglarstwa rekreacyjnego przez osoby niepełnosprawne, przez rodziny z małymi dziećmi oraz osoby, które jeszcze nie dysponują umiejętnościami pozwalającymi żaglować na „prawdziwych” jachtach.

 

W okresie zimowym zorganizowano cykl szkoleń w zakresie wykorzystania żaglowych łodzi okrągłych dla rehabilitacji osób niepełnosprawnych, rekreacji i wypoczynku rodzinnego. W miesiącach letnich zostaną zorganizowane Ogólnoświatowe Regaty Łodzi Okrągłych, Regaty Łodzi Okrągłych dla osób niepełnosprawnych w dniach 28/29 lipiec 2007, Regaty Łodzi Okrągłych dla Dziennikarzy w dniach 8/9 wrzesień 2007 oraz Regaty w klasie „open” w dniach 28/29 lipiec 2007.

 

Żaglowe Łodzie Okrągłe to oryginalna, nigdzie dotychczas niespotykana konstrukcja jednostki pływającej. Od innych łodzi żaglowych okrągła łódź żaglowa różni się tym, że jest…okrągła – ma kadłub w kształcie miski. Wyposażona jest w ożaglowanie o powierzchni 9 m2 w pełni pozwalające uprawiać żeglarstwo, poczuć się jak prawdziwy żeglarz ale jednocześnie nie wymaga specjalnych przeszkoleń i specjalnych uprawnień.

 

Nasze żaglowe miski doskonale zastępuje przeróżne łódeczki żaglowe przeznaczone dla masowego żeglarza popularne kilka lat temu „Mak” czy „Figiel”. Ich kształt sprawia, że są praktycznie niewywrotne. Jednocześnie okrągły kształt kadłuba, umieszczone wokół łodzi siedziska wyposażone w relingi oprócz tego, że żeglowanie czynią towarzyskim, pozwala na wygodne siedzenie w rożnych miejscach łodzi osób, również tych, którzy mają dysfunkcję narządów ruchu. Umieszczone w nisko w kokpicie specjalne siedzenia dla małych dzieci sprawiają, że łódź jest jednostką bezpieczną i wygodną dla małych dzieci.

 

Realizatorem projektu oraz jego beneficjentem jest utworzone w 2005r. Stowarzyszenie Miłośników łodzi Okrągłych, Sportów i Turystyki Wodnej „Alternativ Sailing w Kuklach n. jez. Pomorze. Stowarzyszenie skupia miłośników aktywnego wypoczynku w ścisłym związku z naturą. Wśród członków stowarzyszenia są osoby różnych zawodów, są również znawcy i wysoko zaawansowani żeglarze, jednak gross członków stowarzyszenia stanowią osoby, które żeglarstwo traktują czysto amatorsko – jako doskonały sposób spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim, jako doskonały sposób i „narzędzie” rehabilitacji osób niepełnosprawnych, oraz udostępnienie dóbr turystycznych jakie są dostępne na równych prawach wszystkim – kobietom i mężczyznom, osobom sprawnym fizycznie i niepełnosprawnym, ludziom młodym i starym – i w tym zawiera się główny sens udziału w pracach Stowarzyszenia.

 

Siedzibą Stowarzyszenia jest Ośrodek Wypoczynkowy KUKLE n. jeziorem Pomorze. Tutaj znajduje się przystań dla naszych łodzi. Adres: Kukle, 16 – 506 Giby, tel. 085 7424351, www.kukle.pl, e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Zapraszamy do korzystania z naszych łodzi oraz gościnności Ośrodka

 

Projekt realizowany jest z udziałem środków finansowych Wspólnoty Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) Program Sąsiedztwa INTERREG IIIA/Tacis CBC Polska-Białoruś-Ukraina oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Niemen” z siedzibą w Suwałkach ul. Wesoła 22, Tel. +48 87 565 36 71, Fax +48 87 565 36 72, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Dzięki swojej aktywności wspomaga szereg ważnych dla rozwoju społeczności lokalnych inicjatyw obywatelskich.

 

Najwyższym celem Stowarzyszenia EUROREGION NIEMEN jest wszechstronna działalność na rzecz rozwoju społeczno - gospodarczego części polskiej Euroregionu Niemen, w tym wspieranie trwałego rozwoju, w zgodzie z prawami natury, poprawianie warunków życia mieszkańców, rozkwit wszelkich prawem dozwolonych form współpracy przygranicznej i transgranicznej z regionami sąsiednich krajów oraz promocja uczestnictwa Polski w strukturach Wspólnoty Europejskiej.

 

Cele Stowarzyszenia realizowane są w szczególności z uwzględnieniem specyfiki położenia regionu w obszarze styku granic Polski, Litwy, Białorusi, Rosji oraz szans, jakie to położenie stwarza dla wszystkich czterech stron

 

Program INTERREG

Program Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC 2004 – 2006 jest wdrażany na zewnętrznej, wschodniej granicy Unii Europejskiej (UE). Współpraca transgraniczna obejmuje część terytorium Polski, Państwa Członkowskiego UE, oraz Białorusi Ukrainy, które nie są Państwami Członkowskimi.